آموزش نرم افزار های آماری ،ارایه پروژه و مقالات جدید،نمونه سوالات آمار،اخبار رشته آمار
 

نام نرم‌افزار: SPSS

Statistical Package for Social Siences بسته نرم افزار آماري براي علوم اجتماعي،

spss به عنوان يكي از نرم افزارهاي قدرتمند در تجزيه و تحليلهاي آماري چندين سال است كه در تحقيقات دانشگاهي و صنعتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد ولي متاسفانه همواره فقدان يك مجموعه جامع كه به بررسي كامل اين نرم افزار پرداخته باشد به چشم مي‌خورد.

این نرم‌افزار یکی از نرم‌افزارهای تخصصی آمار می‌باشد و بیشتر به بحث‌های آماری در حیطه  علوم اجتماعی، روانشناسی و علوم رفتاری و ... می پردازد.

قابلیت‌های آن به‌شرح زیر است:

• تهیه خلاصه‌های آماری مانند گراف‌ها، جداول‌، آماره‌ها و ...
• انواع توابع ریاضی مانند قدر مطلق، تابع علامت، لگاریتم، توابع مثلثاتی و ...
• تهیه انواع جداول سفارشی مانند جداول فراوانی، فراوانی تجمعی، درصد فراوانی و ...
• انواع توزیع‌های آماری شامل توزیع‌های گسسته و پیوسته
• تهیه انواع طرح‌های آماری
• انجام آنالیز واریانس یکطرفه، دوطرفه، چندطرفه و آنالیز کوواریانس
• تکنیک‌های تجزیه و تحلیل سری‌های زمانی
• ایجاد داده‌های تصادفی و پیوسته
• محاسبه انواع آماره‌های توصیفی
• انواع آزمون‌های مرتبط با مقایسه میانگین بین دو یا چند جامعه مستقل و وابسته
• قابلیت مبادله اطلاعات با نرم‌افزارهای دیگر
• برازش انواع مختلف رگرسیون
این نرم‌افزار در بحث کنترل کیفیت نسبت به نرم‌افزارهای Minitab و Statistica ضعیف بوده ولی در سایر مباحث آماری با آنها برابری می‌کند.

نام نرم‌افزار: Minitab

Minitab با داشتن خروجي‌هاي بسيار دقيق و مناسب ( در حد هزارم اعشار ) در زمينه‌هايي از قبيل آمار توصيفي، رگرسيون، روشهاي چند متغيره پيوسته و گسسته، طرح آزمايشها، سريهاي زماني، كنترل‌كيفيت آماري و .... كاربرد دارد و از همه مهمتر Minitab داراي يك ويژگي است كه با داشتن يك راهنماي قوي و مناسب امكان دستيابي به  منوها را تسهيل مي‌سازد. همچنين مي‌توان براي اجراي فرمانهايي كه در منو موجود نيست، يك ماكروي كوچك نوشت و آن را اجرا كرد.

قابلیت‌ها:
علاوه بر موارد یاد شده در بالا که مربوط به مباحث علمی نرم‌افزار بود از دیگر قابلیت‌های نرم‌افزاری Minitab می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-  احتمالات و توزیع‌های گسسته و پیوسته
-    شبیه‌سازی داده‌های تصادفی بر پایه توزیع‌های مختلف
  -  آمار توصیفی
  -  روش‌های گرافیکی جهت تشریح داده‌ها
-    تخمین‌های نقطه‌ای و فاصله ای و برآورد اماره‌های مربوطه
-    آنالیز واریانس و تجزیه و تحلیل مقادیر باقیمانده و بررسی اثرپذیری حاصله از عوامل مختلف بر نمونه‌های جمع‌آوری شده
-    ابزارهای تجزیه و تحلیل سیستم‌های اندازه‌گیری
-    آزمون‌های ناپارامتری حول جوامع با پارامترها و توزیع نامشخص
-    پیش‌بینی و پیش‌گیری بر پایه رگرسیون خطی و سری‌های زمانی
  -  ابزارهای کنترل کیفیت آماری شامل نمودار پارتو، نمودار علت و معلول، نمودار دنباله، نمودار چند متغیر، نمودار متقارن و نمودارهای کنترل
-    ابزارهای طراحی و تحلیل طرح‌های آزمایشی
-    ابزار تعیین اندازه نمونه و قدرت آزمون
-    ابزارهای آنالیز بقا و قابلیت اطمینان
  -  آنالیزهای چند متغیره

ارتباط با دیگر نرم‌افزارها مخصوصا نرم‌افزارهای بانک اطلاعاتی (ODBC)
 اعمال توابع محاسباتی و ریاضی و نیز امکان کارکردن با داده‌ها از جمله رتبه‌بندی، مرتب‌کردن فیلتر کردن داده‌ها، ادغام کردن کاربرگ‌ها و ....
راهنمایی تحت عنوان Stat Guide (راهنمای آماری) که مباحث آماری کلیه بحث‌های موجود در این نسخه را به صورت Online در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 از دیگر قابلیتهای این نسخه تعریف فایلی تحت عنوان پروژه می‌باشد که چندین کاربرگ، نمودار، تحلیل‌های آماری جدا و قالب‌بندی شده را در یک فایل پروژه ذخیره می‌کند و با Project Manager کار مدیریت آنها را دنبال می‌کند.
نرم‌افزار Minitab در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه از نظر توانایی نرم‌افزاری در حد معمول و متعادل است ولی از آنجایی که کار با نرم‌افزار و ورود اطلاعات و مدیریت انها نسبتا ساده است به عنوان یک نرم‌افزار کاربر پسند به‌شمار می‌رود و در صنعت استفاده از آن به وفور مشاهده می‌گردد

نام نرم افزار SAS :

يك نرم افزار قوي براي انواع تجزيه و تحليل‌هاي آماري و غير آماري است.

قابلیت ها :

با اين نرم افزار تجزيه و تحليل‌هاي زير امكان پذير است:

سريهاي زماني، انواع مدلهاي خطي و غيرخطي، روشهاي چند متغيره پيوسته و گسسته آماري، كنترل كيفيت آماري، آمار توصيفي و انواع تحليلهاي گرافيكي و نموداري، انواع تحليلهاي ماتريسي، تحقيق درعمليات، .... اما استفاده از اين نرم افزار در تحليل اثرات ساده و عوامل درون ـ آزمودني‌ها ( درون ـ گروهي ) داراي مشكلاتي نيز مي‌باشد. اين نرم افزار به گونه‌اي طراحي شده است كه براي همه كاربران در همه سطوح اعم از مبتدي و پيشرفته، قابل استفاده است.

بر خلاف نرم افزارهاي ديگر مانند Minitab و SPSS كه ارتباط كاربر با نرم افزار از طريق منو‌ها و جعبه‌هاي محاوره‌اي صورت مي گيرد، SAS احتياج به برنامه‌نويسي دارد. البته اين برنامه‌نويسي براي سطوح مقدماتي از تعدادي دستور ساده براي معرفي و فراخواني پروسيجرهاي (procedures) مورد نظر تشكيل شده است. براي سطوح بالاتر، SAS  امكانات يك زبان برنامه نويسي پيشرفته را داراست و مي‌توان براي مواردي كه پروسيجر در SAS وجود ندارد، برنامه آن را نوشت.

دلايل گوناگوني به ويژه احتياج نرم افزار به برنامه‌نويسي و نبودن كتاب راهنماي مناسب باعث شده است، افراد نسبت به استفاده از SAS رغبت كمتري نشان دهند. به هر حال مي‌توان گفت كه كامل‌ترين نرم افزار وجود ندارد و هر نرم افزاري داراي قابليت‌هاي خاصي است كه نرم افزار ديگر فاقد آن مي‌باشد، لذا بهتر است براي انجام پژوهش از تركيبي از آنها استفاده كرد .

نرم افزار Splus  یکی از نرم افزارهای پیشرفته دهه اخیر می باشد که با سرعت قابل ملاحظه ای پیشرفت داشته است و نسخه های مختلف آن هرچند وقت یکبار به جهان عرضه می شود . این نرم افزار با برخورداری از کارایی وسیع در نظریه های مختلف آمار در سطوح مقدماتی و پیشرفته خصوصاً در سال های اخیر به عنوان ابزاری مهم در عمده تحلیل های کمی داده ها و مدل های آماری و استخراج نتایج توسط پژوهشگران جهان مورد استفاده قرار می گیرد .

نام نرم افزار: S-plus

+S با بیش از 4200 تابع پیش ساخته و محیط فعال برای ورود داده ها و تحلیل اطلاعات و همچنین محیط گرافیکی قوی و گستردگی نمودارها، که در اختیار هر کدام از موضوعات مختلف آماری قرار داده است، به درک و فهم بیشتر و راحت تر اطلاعات و موضوعات کمک شایانی می نماید. همچنین زبان برنامه نویسی آن به گونه ای است که توابع و برنامه های پیشرفته را می تواند با حجم کمی از دستورات به مرحله انجام برساند، بدون اینکه محقق به زبان برنامه نویسی دیگری احتیاج داشته باشد. این نرم افزار قابلیت های بسیاری در زمینه مدل های قدیمی، تکنیک های مدرن و نظریه های نوین آمار از قبیل ناپارامتری، رگرسیون استوار و موجکها دارد.

عمده ترین مزایای S-plus عبارت است از :

1-    داشتن سلسله روش های کامل برای تحلیل سری های زمانی

۲-  ارائه چندین روش جهت بررسی داده های گمشده و همچنین ارائه روش های قوی آماری جهت معتبر و قابل اطمینان تر ساختن بر آوردها

3-    قابلیت نمایش و آنالیز مجموعه بزرگی از داده ها

4-    داشتن محیط گرافیکی قوی و همچنین مدلهای ژئوگرافیکی با توانایی رسم برخی نقشه های GIS

5- داشتن پنجره help کامل و دقیق

معرفی کتاب: محاسبات آماری با کامپیوتر(رشته آمار) ، مولفان : دکتر حمیدرضا نواب پور، افسانه یزدانی، غلامرضا ایزدی ، انتشارات دانشگاه پیام نور

این کتاب برای آشنایی کلی با نرم افزار اس پلاس بسیار مفید می باشد و در آن برنامه های بسیاری برای استفاده علاقه مندان به محاسبات آماری موجود می باشد.

  نوشته شده در  جمعه 1390/11/07ساعت 10:26 AM  توسط آرمیتا نیکبخت  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM